12. jenerasyon Intel işlemciler satışa çıkmadan müşterilere ulaştı!

12. jenerasyon Intel işlemciler satışa çıkmadan müşterilere ulaştı!

  • 30 Ekim 2021 17:47
  • Son Güncelleme: 30 Ekim 2021 17:47

Son zamanlarda yaşadığı üretim sıkıntılarını geride bırakan Intel, nihayet düzlüğe ulaştı. Şirketin 12. nesil Alder Lake tabanlı Intel Core işlemciler 4 Kasım‘da satışa sunulacak. Uzun bir aradan sonra üretim teknolojisini geliştiren ABD’li teknoloji devi şimdiden yeni ürünleriyle heyecan yaramayı başardı.

Ne yazık ki geçen sene çıkan 11. nesil işlemciler 10 nanometre tasarlansa da, yaşanan sıkıntılar sonucunda 14 nanometreye dönmek zorunda kalmıştı. Çıkış tarihine doğru heyecanlı bekleyiş devam ederken, oldukça ilginç bir olay yaşandı. ABD‘de faaliyet gösteren bir mağaza, ön sipariş veren bazı müşterilere yanlışlıkla ürünü erken yolladı.

Intel Core işlemcileri gönderen şirket hangisi?

Söz konusu yanlışlığı yapan Newegg, yaşadığı bu aksiliğin ardından, müşterilerini tek tek arayarak yapılan bu hatanın gizli tutulması için ricada bulundu. Fakat kullanıcılar bu ricayı yerine getirmedi. Teslim edilen yeni Intel Core işlemciler, sosyal medya platformlarında paylaşıldı ve giderek yayıldı.

Böyle bir olayın ardından mağazanın, Intel ile problemler yaşayacağını ön görmek pek de zor değil. Newegg şirketinin bunu bilerek yapmadığı ortada ve bu tarz teslimat hatalarının olması muhtemel ve oldukça yaygın. Ancak mağazanın ürün fişlerinin müşteriye teslim edildiğini öğrendiklerinde, temsilcilerin müşterileri arayıp bu bilgiyi gizli tutmalarını istemeleri görülmüş bir şey değil.

Her ne kadar kullanıcılar satış tarihinden önce ürüne ulaşmış olsa da, ürün hakkında verebilecekleri yeni bir bilgi yoktu. Intel Alder Lake işlemciler hakkında pek ok bilgi hali hazırda internette var. Buna kutu açılış videoları da dahil.

Ayrıca işlemci, henüz piyasaya sürülmemiş Intel Z690 ana kartı ile çalıştığından, Core i9-12900K‘nın önceki modellerinde olduğu gibi perakende satış numunelerini karşılaştırılmak pek de mümkün değil. Yani aslında ürün her ne kadar piyasaya sürülme tarihi olan 4 Kasım‘dan önce kullanıcılara ulaşmış olsa da, bu üretici şirket Intel Core’a çok fazla sorun yaratmadı.

Sizler Newegg‘in Intel işlemcileri müşterilere piyasaya çıkış tarihinden önce göndermiş olması hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.