Karadutun Faydaları

Karadutun Faydaları

  • 01 Ocak 2021 16:38
  • Son Güncelleme: 22 Ekim 2021 13:00

Karadutun Faydaları

Yaz mevsiminde tezgahları süsleyen ve görüntüsüyle insanları cezbeden karadut, antioksidan özelliğiyle yaşlanmayı geciktiriyor.

Özellikle haziran ayında pazarlarda bulunan ve çocuklar tarafından toplanarak satılan dut, şifa kaynağı olmasının yanı sıra cildin taze ve diri kalmasını da sağlıyor. Uzmanlar, birçok sağlık sorununa şifa özelliği nedeniyle bolca dut tüketilmesini tavsiye ediyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Diyetisyen Saliha Çorumlu, karadutun vitamin ve mineral değerinin yüksek olduğunu belirterek, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyledi.

Dutun kansızlığa, ağız ve diş sağlığı sorunları ile canlı saçlar için de çok yararlı bir meyve olduğunu belirten Çorumlu, şöyle konuştu:

Yaşlanmayı geciktirir

“Dut, ağız yaralarına, kansızlığa iyi gelir. Kalbi korur, vücuda kuvvet verir. Yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı olur. Ağız ve bademcik iltihabı, diş eti hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Mide ve bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. En önemlisi de yaşlanmayı geciktirerek cildin daha taze ve diri kalmasını sağlıyor.”