Kara üzümün mucizevi faydaları

Kara üzümün mucizevi faydaları

  • 01 Ocak 2021 16:38
  • Son Güncelleme: 22 Ekim 2021 13:00

Kara üzümün mucizevi faydaları

Kara üzüm, kan yapıcı özelliği ile kalp krizi ve felç olasılığını en aza indirerek hastalıklara karşı doğal koruma sağlıyor. Kanser ve hipertansiyon tedavilerinde de kullanılan kara üzüm, E vitamininden 50 kat daha faydalı bir özelliğe sahip. Gaziantep’in geleneksel şire kültüründe de önemli bir yeri olan kara üzüm, içindeki antioksidan sayesinde vücudu, kendi içerisinde oluşan ya da dış çevre koşullarından kaynaklanan serbest oksijen radikallerinden ve diğer radikallerden koruyor. Faydaları saymakla bitmeyen kara üzüm, DNA hasarını azaltarak kanserin oluşum riskini azaltıyor. Damarların da sağlamlaşmasını sağlayan kara üzüm Gaziantepli vatandaşlar tarafından yoğun talep görüyor.

ÇEKİRDEĞİ İLE YENİLİNCE DAHA DA FAYDALI

Gaziantep’te 11 yıldan bu yana şire işi ile uğraştığını belirten Zeynel Abidin Karaoğlu, kara üzümün çekirdeği çıkarılmadan yenildiğinde daha faydalı olduğunu söyledi. Karaoğlu, üzümün Gaziantep’in şire kültüründe önemli bir yer tuttuğunu kaydederek, “Üzüm bizim çok eski bir şire kültürümüzdür. Sadece üzüm değil de olaya genel bakacak olursak; Gaziantep’te şire kültürü vardır. Şirenin ana malzemesi üzümdür. Üzümün Antep karası olarak da çeşitleri bulunmaktadır. Bunların hepsinin faydaları bir yerde birleşiyor. Kana çok çabuk karışan bir madde. İçindeki çekirdeğiyle birlikte yenildiği takdirde faydaları daha da çoğalıyor. Onun için biz gelen müşterilerimize üzümün çekirdeği ile yenilmesini tavsiye ediyoruz. Üzüm çekirdeği ve üzümün etli kısmı antioksidan özelliği taşıyor” ifadelerini kullandı.

KANA ÇABUK KARIŞTIĞI İÇİN KORUYUCU ÖZELLİK TAŞIYOR

Kara üzümün kana çok çabuk karıştığından dolayı özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda vücudun direncini arttıran koruyucu bir kalkan görevi gördüğünü aktaran Karaoğlu, “Ama biz şöyle bir tavsiyede bulunuyoruz. İnsanlar hasta olduktan sonra gelmesinler. Bu kültürümüzü kış girişinde yemeye başlayalım. Lütfen devam ettirelim” dedi.

İLAÇ YERİNE KARA ÜZÜM YİYELİM

Kara üzümün faydalarının bilim adamları tarafından da ispatlandığına dikkat çeken Karaoğlu, “Bunun bilimsel araştırmaları da var. Bilim adamları da bunun faydalarını anlatıyor. Lütfen insanlar günde 15 habbe kara üzüm tüketsin. Antep pekmezi veya üzüm ürünlerinden tüketsinler. Hem kendimizi düşünmüş olalım hem de sağlığımız yerinde olursa; bir vatandaş olarak kendimize, ailemize ve ülkemize daha verimli oluruz. Biliyorsunuz artık insanlar antibiyotik ilaçlardan belli bir süreden sonra bıkıyorlar. İlaç da kullanılsa zaten bir hafta sonra etkisini gösteriyor. Onun için ilaç yerine üzüm ve pekmez yiyelim” diye konuştu.

YURT DIŞINDA KALAN VATANDAŞLARIMIZ YAZIN ALIP KIŞIN TÜKETİYOR

Kara üzümü dört mevsim sattığını belirten Karaoğlu, yurt dışında oturan vatandaşların ise üzümü yazın geldiklerinde bol miktarda alıp kış mevsiminde tükettiklerini belirterek, “Bu üzümleri 4 mevsim satıyoruz. Ama bu gribal enfeksiyonlar soğuk algınlıkları, halsizlikler, kırgınlıklar genelde kışın olduğu için kışın yerli müşteriler biraz daha dikkat ediyor. Bu üzümlerden eline geçmeyen gurbetçi vatandaşlarımız var. Antep gibi her yerde böyle çeşitlilik yok. Yabancı turistler ise genelde yazın alıp kışın tüketiyorlar” şeklinde konuştu.